Sabah daha hava aydınlanmadan yollara koyulduğumuz bir prodüksiyon günündeyiz…

Tiburon markasının SS22 koleksiyonunun bir temasını çekmek için İstanbul’un ve belki de Türkiye’nin en büyük film ve dizi platosuna doğru yol alıyoruz,eski kundura fabrikası. Platonun girişinde farklı dizilerin karavanları sıralanmış içeri girmek için bekliyorlar. Ve hemen ardında bizim araçlarımız var.

Tiburon SS’22 Motto line’ı için temamız motorcu bir çiftin yol hikayesi. Motorcu modasını modern dokunuşlarla hazırlanmış koleksiyonumuz ile birleştiriyoruz. Bandanalar, yüzükler, şapkalar, bileklikler… Styling her kombin için tamamlayıcı aksesuarları seçmiş, bize ayrılan styling odasına yerleştirmiş bile kahvaltıdan önce. Ekip tamam, herkes kahvaltıda, geciken her zamanki gibi Serhat Hayri ve ekibi… Ee, ünlülerin moda fotoğrafçısı olunca “fashionably late” olmak oldukça trend oluyor.

Kahvaltı masamıza kimsenin tanımadığı bir model oturup sanki bizimle çalışıyormuş gibi sohbet etmeye bile başladı. Böyle olunca herkes son anda bir model değişikliğine gidildiğini düşündü, adı da Jane’di. Ekipten bir kısım Jane’e sorular sorunca ortaya çıktı bizden olmadığı, meğerse Jane’in çalıştığı ekip de her yerde onu arıyormuş. Jane krizinden sonra prodüksiyon sorumlusu Burcu Selanik’ten son bir kez daha brieflerimizi alıp iş başına konulduk.

Önce saç ve makyaj başladı, Suat Ürün ve Şeyma Erikçi harikalar yarattı her zamanki gibi.  Sonra modellerimiz Lola ve Tony’i stilistimiz Tuba Çolak’a emanet ettik.

Bu çekimde dört ayrı ekip olarak çalışıyorduk. Burcu Selanik, Serhat Hayri ile fotoğrafın başında; Rahman Görede, Turgay Şafak’la imaj film çekiminin başında; Can Uzun backstage çekimi ve ürün taramalarının başında; ve juniorlar da etraftan prop ve doku almanın başındaydı.

Lola ve Tony stylingden gelene kadar her ekip kendi ilham ve plan panosundan hareketle açılarını, karelerini, hikayelerini netleştiriyordu. Derken modeller geldi ve çekim başladı.  Prodüksiyon dünyasındaki dış çekimlerde günün en güzel ışığı gün doğumu ve gün batımında olduğu için ilk fotoğraf ekibi aldı modelleri. Sonra ürün taramaları yapıldı.

Onlar kıyafetlerini değiştirmeye gidince ekipler de yer değiştirip bir sonraki plana hazırlanıyorlardı.

 

Saat 12:00’ye doğru güneş ışığı çok dik ve çiğ düşmeye başlayınca fotoğraf ekibi mola verdi, Lola ve Tony imaj videosu çeken ekip tarafından iç mekan çekimlerini yapmak için kaçırıldı. Komutlar veriliyor, farklı açılardan farklı planlar alınıyor ve çekim tamamlanıyordu.

Işığın çiğ saatlerini iç mekan çekimleri ve öğle yemeği ile geçirdikten sonra tam gaz yola devam ettik. Platonun içinde dolaşıyor oradan oraya gidiyorduk. Hatta bir ara başka bir çekimle de karşılaşınca devam etmek için birbirimizi bekledik.

Molalarda kahveler içildi, çikolatalar yenildi; ağaçların altında oturulup enerjiler toplandı. Modellerimizin sık sık dinlenmesine ve susuz kalmamalarına özen gösterdik. Baktık Tony ve Lola’nın uyumu çok güzel, elimizdeki çekilecek kombineler bitince onlara yedek kombinelerimizden birkaç tane giydirdik. 

Güneş yavaş yavaş alçalmaya başladığında her ekibin, özellikle de imaj videosu ekibinin, biraz paniği olur. Tek prodüksiyon günü olan setlerde video ve fotoğrafı layıkıyla yapabilmek gerçekten tam bir stres işi ama bizimkiler bu işi oldukça iyi kontrol ediyor. Yine de güneşin batmasına tam yarım saat varken baktı ki daha iki planı var, modelleri bir kez daha kaçırdı Rahman Bey. İlk önce çatıyla daha sonra da ters ışıkta gün batımıyla kapanış sahnelerini çekmeye başladılar. Bu dakikalar tam anlamıyla altın saniyelerdi, tüm ekip pür dikkat kaydı izliyor, düzeltilmesi gereken bir şey olduğu anda hızlıca kadraja giriyordu. Derken el birliğiyle güneşi batırıp şahane kareler ve videolar elde ettik.

Ekip dinlenmek için odada buluştu. Bazıları bir yandan kendi eşyalarını topluyarak sohbet ediyor, kimisi ise uzanıyordu. Bu sırada d.i.t tarafından yedekler de alınıyordu tabii. Herkes toparlandıkça setten ayrılmaya başladı. Ekibe bir sonraki sefere kadar görüşmek üzere diyoruz. Çift yedek aldığımız SSD’leri de güvenli bir şekilde seçim ve retouchlarının yapılacağı prodüksiyon ajansımıza getiriyoruz.